افتخارات پژوهشی دبیرستان دیباجی


توضیحات

دانش‌آموزان تیم رباتیک، برگ زرین دیگری به دفتر افتخارات پژوهشی دبیرستان دیباجی سلام افزودند و به مسابقات فیراکاپ 2024 برزیل راه یافتند. در این مسابقات که از 29 آبان تا 3 آذر در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران (شهر آفتاب) برگزار شد، تیم 6نفره مدرسه دیباجی سلام نیز حضور داشت. این تیم، در پایان مسابقات توانست مقام سومی را در مسابقات فیراکاپ ایران از آن خود کند و روی سکوی قهرمانی قرار بگیرد. مسابقات فیراکاپ در بالاترین سطح رقابت‌های رباتیک در کشورمان قرار دارند.

دهمین دوره فیراکاپ با نظارت فدراسیون جهانی رباتیک فیرا و توسط کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران و انجمن رباتیک ایران برگزار شد. این رقابت‌ها در سطح ملی و باعنوان مسابقات انتخابی جهانی رباتیک و هوش مصنوعی فیراکاپ 2024 برزیل، طراحی و اجرا شد. به‌همین‌منظور، تیم‌های برتر برای کسب سهمیه و شرکت در فیراکاپ جهانی برزیل، در لیگ‌ها و مسابقات مختلف با یکدیگر به رقابت برخاستند. در این میان، تیم رباتیک دبیرستان دیباجی سلام توانست افتخار پژوهشی دیگری را به ویترین قهرمانی‌های خود بیفزاید و جواز حضور در فیراکاپ برزیل را کسب کند. اما هدف از برگزاری این مسابقات چیست؟

این مسابقات هر ساله در سراسر جهان و با عناوین مختلف برگزار می‌شوند. هدف اصلی فیراکاپ و دیگر رقابت‌های رباتیک، آشناسازی و علاقه‌مندکردن کودکان، نوجوانان و جوانان با حوزه‌های رباتیک، مکاترونیک و هوش مصنوعی است. به‌اعتقاد فدراسیون جهانی رباتیک فیرا، برخی از این آگاهی‌بخشی‌ها و علاقه‌مندسازی‌ها منجربه افزایش مهارت‌های فنی و مهندسی لازم برای انجام تحقیقات و کارآزمایی‌های تجربی اثربخش می‌شود.

در واقع همین دانش‌آموزان، به‌عنوان آینده‌سازان این مرز و بوم، باید از این مهارت‌ها اطلاع داشته باشند و از آن‌ها در راستای رفع نیازها و خلق ایده‌ها بهره ببرند. دبیرستان دیباجی سلام نیز سال‌هاست که در زمینه رباتیک و هوش مصنوعی فعالیت می‌کند و افتخارات پژوهشی زیادی هم کسب کرده است؛ به‌عنوان مثال، تیم رباتیک دبیرستان سلام دیباجی در سال قبل موفق به کسب عنوان BestDesign مسابقات فیراکاپ 2023 آلمان شده است. امیدواریم که حضور در مسابقات جهانی فیراکاپ برزیل، در کنار کسب افتخارات پژوهشی برای جامعه آموزشی ایران، نقشه راه خوبی برای فعالیت‌های مرتبط با رباتیک و مکاترونیک در این دبیرستان و همچنین سرزمین سرافرازمان باشد.