از کی برای کنکور شروع 1404 کنیم؟ دست به کار شوید!

از کی برای کنکور شروع 1404 کنیم؟ دست به کار شوید!

زمان مورد نیاز برای مطالعه ۱ دقیقه

اسفند و فروردین، ماه‌های حساسی برای داوطلبان کنکور به‌شمار می‌روند. در این بازه، بسیاری از دانش‌آموزانی که تاکنون تعلل کرده‌اند یا تصور آن‌ها بر این بود که زمان کافی برای مطالعه دارند، ناگهان به خود می‌آیند و تصمیم می‌گیرند برای رسیدن به هدفشان تلاش کنند. سوالی که ذهن این دسته از داوطلبان را به خود […]

دسته بندی : مقالات
تاریخ انتشار : 30 / 03 / 1403

توضیحات

اسفند و فروردین، ماه‌های حساسی برای داوطلبان کنکور به‌شمار می‌روند. در این بازه، بسیاری از دانش‌آموزانی که تاکنون تعلل کرده‌اند یا تصور آن‌ها بر این بود که زمان کافی برای مطالعه دارند، ناگهان به خود می‌آیند و تصمیم می‌گیرند برای رسیدن به هدفشان تلاش کنند. سوالی که ذهن این دسته از داوطلبان را به خود مشغول می‌کند، این است: از کی برای کنکور شروع کنیم؟ بر اساس تجربیات، دانش‌آموزان زیادی بوده‌اند که از بهمن یا اسفند مطالعه برای کنکور را آغاز کرده‌اند و به موفقیت‌های چشم‌گیری دست یافته‌اند.

از کی برای کنکور شروع 1404 کنیم؟ هیچ وقت خیلی دیر نیست!

از کی برای کنکور شروع کنیم1

چند بار به سوال «از کی برای کنکور شروع کنیم» فکر کرده‌اید؟ بهترین زمان برای شروع مطالعه برای کنکور سراسری 1404 همین حالا است. بسیاری از داوطلبان، دائما به‌دنبال فرصتی مناسب برای شروع تلاش‌های خود هستند و فکر می‌کنند که قبل از شروع مسیر رسیدن به هدفشان، باید رویدادی مهم در زندگی‌شان به‌وقوع بپیوندد؛ اما، یک داوطلب باهوش و زیرک از تعلل و تاخیر اجتناب می‌کند و هر روز خود را به‌بهترین شکل مورد استفاده قرار می‌دهد.

چند بار به خودتان قول داده‌اید که «از شنبه شروع می‌کنم»؟ شاید به‌جای این‌که منتظر رسیدن شنبه بمانید، بهتر باشد از اشتیاق و انگیزه‌ای که در حال حاضر دارید، استفاده کنید. بلافاصله بعد از خواندن این مقاله، کاغذ و خودکاری بردارید؛ با به تعویق‌انداختن کارهایتان مقابله کنید و وضعیت خود را تاکنون مورد بررسی قرار دهید. هرگز برای شروع دیر نیست؟ به یاد داشته باشید که «ماهی را هر وقت از آب بگیرید، تازه است»؛ به حکمت ضرب‌المثل‌ها ایمان داشته باشید.

تابستان نقطه شروع رتبه برترهای ماراتن کنکور

برای پاسخ به از کی برای کنکور 1404 شروع کنیم، لازم به ذکر است که در دنیای پررقابت کنکور، تابستان نقشی کلیدی در سرنوشت داوطلبان ایفا می‌کند. این فصل طلایی، فرصتی بی‌نظیر برای دانش‌آموزان محسوب می‌شود تا با برنامه‌ریزی دقیق و تلاش مضاعف، گام‌های بلندی در مسیر موفقیت بردارند و خود را به جمع نفرات برتر برسانند.

چرا تابستان اهمیت دارد؟

 • فراغت از تحصیلات: تابستان، زمانی است که دانش‌آموزان از فشار دروس روزانه و تکالیف مدرسه رهایی می‌یابند و می‌توانند با فراغ بال بیشتری به مطالعه و برنامه‌ریزی برای کنکور بپردازند.
 • تمرکز بر نقاط ضعف: در طول سال تحصیلی، دانش‌آموزان به‌ناچار باید بر روی تمام دروس تمرکز کنند؛ حتی، اگر به برخی از آن‌ها علاقه‌ای نداشته باشند. اما در تابستان، فرصتی برای تمرکز بر روی نقاط ضعف و رفع آن‌ها به وجود می‌آید.
 • استفاده از کلاس‌های کنکور: بسیاری از موسسات آموزشی، دوره‌های کنکور فشرده‌ای را در تابستان برگزار می‌کنند. این دوره‌ها، فرصتی عالی برای دانش‌آموزان است تا با اساتید مجرب و باتجربه آشنا شوند و از دانش و تجربیات آن‌ها بهره‌ ببرند.
 • مطالعه عمیق‌تر: در تابستان، دانش‌آموزان می‌توانند بدون عجله و بادقت بیشتری به مطالعه دروس بپردازند و مفاهیم را عمیق‌تر درک کنند.
 • افزایش اعتمادبه‌نفس: موفقیت در مطالعه و پیشرفت در آزمون‌های آزمایشی، اعتمادبه‌نفس دانش‌آموزان را افزایش می‌دهد و انگیزه آن‌ها را برای ادامه مسیر دوچندان می‌کند.

از کی برای کنکور شروع کنیم2

چطور از مهر برای کنکور ۱۴۰۴ شروع کنیم؟

در این بخش، پاسخ سوال از کی برای کنکور 1404 شروع کنیم، مورد بررسی قرار می‌گیرد. همان‌طور که می‌دانید، بسیاری از داوطلبان کنکور از مهرماه سال قبل برای کنکور سال بعد شروع به مطالعه می‌کنند. بهترین دبیرستان دوره دوم پسرانه منطقه 3 ، یک برنامه‌ریزی بلندمدت برای کنکور 1404 به شما ارائه می‌دهد که با الگوی برنامه‌ریزی آزمون‌های آزمایشی نیز سازگار است. این برنامه‌ریزی، به‌طور خاص برای داوطلبان پشت‌کنکوری تنظیم شده است.

از کی برای کنکور شروع کنیم: برنامه‌ریزی برای داوطلبان پشت‌کنکوری

مهر تا آذر

 • تمرکز بر دروس تخصصی سال دهم و نیمسال اول سال دوازدهم
 • این بازه زمانی، تقریبا 50% از مطالب کنکور را پوشش می‌دهد.
 • از روخوانی بدون تست و مرور پرهیز کنید و بر درک عمیق مفاهیم تمرکز داشته باشید.
 • عجله در اتمام مطالب، به قیمت افت کیفیت یادگیری تمام می‌شود.

دی

 • جمع‌بندی مطالب نیمسال اول به‌صورت تستی و تشریحی
 • این مرحله، نقشی کلیدی در موفقیت شما در کنکور و امتحانات دارد.

بهمن تا اسفند

 • مطالعه دروس تخصصی سال یازدهم و نیمسال دوم سال دوازدهم
 • در این بازه زمانی، دانش خود را در این دروس تخصصی تقویت کنید.

فروردین

 • جمع‌بندی تستی جامع مطالب سال‌های دهم و یازدهم
 • به‌مرور و تثبیت آموخته‌های خود در دروس تخصصی این دو سال بپردازید.
 • از طریق تست‌زنی، نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید.

اردیبهشت

 • شرکت در کنکور نوبت اول یا کنکور فرهنگیان
 • این آزمون، فرصتی ایده‌آل برای محک‌زدن آمادگی خود در شرایط واقعی کنکور است.
 • با تحلیل نتایج آزمون، می‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را به‌طور دقیق‌تر بشناسید.

از ابتدای خرداد تا روز برگزاری کنکور

 • جمع‌بندی تستی دروس تخصصی هر سه سال
 • مطالعه تشریحی دروس تخصصی برای رفع اشکالات و تکمیل یادگیری
 • شرکت در امتحانات ترمیم معدل

از کی برای کنکور شروع کنیم3

آیا از بعد از عید میشه برای کنکور شروع کنیم؟

در آخرین بخش بررسی پاسخ از کی برای کنکور 1404 شروع کنیم، باید بدانید تعطیلات عید نوروز، فرصتی طلایی و سرنوشت‌ساز برای داوطلبان کنکور است. با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده‌ بهینه از این زمان، می‌توانید گامی بلند در جهت پیشرفت و کسب رتبه دلخواه خود بردارید. شاید تصور کنید که شروع مطالعه برای کنکور از عید نوروز دیر است و فرصت کافی برای کسب آمادگی لازم وجود ندارد. اما، آمار نشان می‌دهد که تعدادی از داوطلبان کنکور که از فروردین‌ماه شروع به مطالعه کرده‌اند، به موفقیت‌های چشم‌گیری دست یافته‌اند.

مزایای مطالعه در ایام عید

در بخش قبل، به پاسخ از کی برای کنکور شروع کنیم پرداختیم و دانستیم هیچ‌وقت برای شروع مطالعه کنکور دیر نیست. مزایای مطالعه در ایام عید، عبارت‌اند از:

 • فرصت طلایی برای شروع قوی: درحالی‌که بسیاری از داوطلبان در این ایام کم‌کاری می‌کنند، شما فرصتی ایده‌آل برای پیشی‌گرفتن از آن‌ها و جبران عقب‌ماندگی‌های احتمالی دارید.
 • فراغت از دغدغه‌های تحصیلی: در ایام تعطیلات، دغدغه‌های مربوط به مدرسه را ندارید و می‌توانید زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهید.
 • آمادگی برای امتحانات نهایی: مطالعه در ایام عید، فرصتی مناسب برای آمادگی برای امتحانات نهایی نیز به‌شمار می‌رود.
 • کاهش تعداد دروس تخصصی: در کنکور سراسری، فقط دروس تخصصی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که این امر مطالعه دروس را در ایام عید آسان‌تر می‌کند.

نکات مهم برای شروع درس خواندن برای کنکور

 • اولین قدم، تعیین هدف نهایی شما از شرکت در کنکور است. مشخص کنید که می‌خواهید در چه رشته‌ای قبول شوید و چه رتبه‌ای به‌دست آورید.
 • بعد از تعیین هدف، باید یک برنامه مطالعاتی منظم و متناسب با شرایط و توانایی‌های خود بنویسید. در این برنامه، زمان مطالعه هر درس، منابع مورد استفاده و نحوه مرور مطالب را مشخص کنید.
 • منابع کمک‌آموزشی متعددی در بازار موجود هستند. باید باتوجه‌به سطح علمی خود و مشورت با افراد آگاه، منابع مناسب را در برنامه مطالعاتی خود بگنجانید.
 • مکانی آرام و بدون سروصدا را برای مطالعه انتخاب کنید. نور کافی و تهویه مناسب نیز، از نکات مهم در انتخاب محیط مطالعه محسوب می‌شود.
 • به‌جای مطالعه صرف، سعی کنید پس از درک مفاهیم، با حل مسائل و انجام تمرینات، آموخته‌های خود را به کار ببندید.
 • به‌طور مرتب مطالب خوانده شده را مرور و جمع‌بندی کنید تا در ذهن شما تثبیت شوند.
 • حل تست‌های کنکور و آزمون‌های آزمایشی، به شما کمک می‌کند تا با نحوه طراحی سوالات کنکور آشنا شوید و نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید.
 • در بین ساعات مطالعه، استراحت کافی داشته باشید تا بتوانید با تمرکز بیشتری به مطالعه ادامه دهید.

از کی برای کنکور شروع کنیم4

جمع‌بندی

در این مقاله، به بررسی سوال «از کی برای کنکور شروع کنیم» پرداختیم. بهترین زمان برای شروع مطالعه برای کنکور، به شرایط و اهداف شما بستگی دارد. برخی از داوطلبان، از تابستان سال قبل شروع می‌کنند؛ درحالی‌که، برخی دیگر از مهر یا حتی فروردین‌ماه سال کنکور به مطالعه می‌پردازند. مهم‌ترین چیز، این است که برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید و به‌طور مستمر و هدفمند مطالعه کنید.

سوالات متداول

 1. چه منابعی را برای مطالعه انتخاب کنم؟

منابع کمک‌آموزشی متعددی در بازار موجود هستند. باید باتوجه‌به سطح علمی خود و با مشورت با افراد آگاه، منابع مناسب را انتخاب کنید.

 1. چطور برنامه‌ریزی درستی برای مطالعه داشته باشم؟

یک برنامه مطالعاتی منظم و متناسب با شرایط و توانایی‌های خودتان بنویسید. فراموش نکنید که در برنامه خود، زمان‌هایی را برای استراحت و تفریح نیز بگنجانید.

 1. برای آمادگی در کنکور به چه امکاناتی نیاز دارم؟

مهم‌ترین چیزی که برای آمادگی در کنکور نیاز دارید، عزم راسخ و پشتکار است؛ اما، دسترسی به منابع کمک‌آموزشی مناسب، اینترنت و شرکت در آزمون‌های آزمایشی، می‌تواند به موفقیت شما کمک کند.

مقالات مرتبط

معرفی بهترین کتاب برای امتحان نهایی دوازدهم تجربی

زنگ پایان سال تحصیلی به صدا درآمده است و باید برای نبرد نهایی آماده شوید. دانش‌آموزانی که از ابتدای سال برای این غول آخر دبیرستان خودشان را آماده کرده‌اند، شرایط مطلوبی دارند؛ اما، برای دانش‌آموزان کم‌کار در این زمان کم باقی‌مانده چه چاره‌ای جز نجات‌غریق می‌ماند؟ فرقی نمی‌کند که چقدر تلاش کرده‌اید؛ برای کسب نمره […]
29 / 03 / 1403

بهترین روش تستی خواندن برای کنکور+نکات کاربردی

تست‌زنی، مهارتی ارزشمند و کاربردی به شمار می‌رود که نه‌تنها برای داوطلبان کنکور، بلکه برای تمامی دانش‌آموزان در تمامی مقاطع تحصیلی ضروری است. تسلط بر این مهارت، کلید موفقیت در امتحانات و ارتقای سطح یادگیری محسوب می‌شود. روش تستی خواندن برای کنکور، مهارتی است که با تمرین و ممارست قابل‌یادگیری و ارتقا است. با تسلط […]
24 / 03 / 1403

۷ راهکار جادویی برای افزایش حوصله برای درس خواندن

درس خواندن و مطالعه، دریچه‌ای به‌سوی دنیای دانش و آگاهی است؛ اما گاه، بی‌حوصلگی و عدم تمرکز، سد راه این دریچه می‌شود. اینجاست که راه‌کارهای افزایش حوصله برای درس خواندن و کسب انگیزه وارد عمل می‌شوند. این راهکارها، شامل ایجاد محیطی مناسب برای مطالعه، تعیین اهداف واقع‌بینانه، استفاده از تکنیک‌های تمرکز، تنوع در روش‌های مطالعه، […]
20 / 03 / 1403